Burnt Hills - Ballston Lake XC Invitational - 10/11/2014             
                             Saratoga Spa State Park                              
                               Last Completed Event                               
 
Event 5  Boys 5k Dash CC JV - Boys B

                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Arlington                    24    1    4    5    6    8    9   11           
      Total Time:  1:32:49.47                                                     
         Average:    18:33.90                                                     
   2 Colonie                      67    3    7   15   18   24   26   29           
      Total Time:  1:36:24.60                                                     
         Average:    19:16.92                                                     
   3 Bethlehem                    93   12   13   14   21   33   48   54           
      Total Time:  1:38:03.13                                                     
         Average:    19:36.63                                                     
   4 Ballston Spa                 97    2   17   19   27   32   43   45           
      Total Time:  1:38:16.63                                                     
         Average:    19:39.33                                                     
   5 Monroe Woodbury             101   10   16   20   25   30   31   39           
      Total Time:  1:38:51.81                                                     
         Average:    19:46.37                                                     
   6 Glens Falls                 191   23   34   36   42   56                     
      Total Time:  1:45:16.78                                                     
         Average:    21:03.36                                                     
   7 Franklin Academy            199   35   37   40   41   46   49   58           
      Total Time:  1:44:45.39                                                     
         Average:    20:57.08                                                     
   8 Greece Arcadia              239   28   47   51   52   61   64   66           
      Total Time:  1:49:40.12                                                     
         Average:    21:56.03                                                     
   9 Lake George                 250   22   44   57   62   65                     
      Total Time:  1:53:52.39                                                     
         Average:    22:46.48                                                     
  10 South Glens Falls           255   38   50   53   55   59   60   63           
      Total Time:  1:50:27.32                                                     
         Average:    22:05.47                                                     


==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Suski, Sam                12 Burnt Hills             5:49.7   18:06.24        
  2 Niznik, Jeff              11 Arlington               5:52.7   18:15.55    1   
  3 Harvey, Niko              12 Ballston Spa            5:54.9   18:22.39    2   
  4 Andrade, Nick             10 Colonie                 5:55.1   18:23.09    3   
  5 Pfeifer, Andrew            9 Arlington               5:55.9   18:25.58    4   
  6 Kang, Zion                 9 Arlington               5:58.0   18:32.16    5   
  7 Herring, Ryan             11 Arlington               6:01.0   18:41.34    6   
  8 Lipina, Mark              12 Colonie                 6:02.4   18:45.65    7   
  9 Grady, Chris              11 Arlington               6:05.3   18:54.84    8   
 10 Sotland, Zachery           9 Arlington               6:08.1   19:03.61    9   
 11 Whitton, Cameron          10 Monroe Woodbury         6:09.4   19:07.58   10   
 12 Carter, Dan                9 Arlington               6:09.6   19:08.28   11   
 13 Burkhard, Carl            11 Bethlehem               6:10.8   19:12.05   12   
 14 Grady, John               11 Arlington               6:11.7   19:14.77        
 15 Hou, Wenyuan              10 Bethlehem               6:12.0   19:15.55   13   
 16 Bartlett, Michael         10 Bethlehem               6:12.5   19:17.13   14   
 17 Cragon, Connor            12 Colonie                 6:13.4   19:19.83   15   
 18 Bourn, Noah               12 Argyle                  6:14.1   19:22.25        
 19 Humphrey, James           11 Burnt Hills             6:14.4   19:23.10        
 20 Neilson, Connor           12 Monroe Woodbury         6:15.1   19:25.15   16   
 21 Markessinis, Nick         11 Ballston Spa            6:16.1   19:28.37   17   
 22 Rulison, Tyler            11 Gloversville            6:20.5   19:41.99        
 23 Tran, Matt                10 Colonie                 6:23.0   19:49.86   18   
 24 Koszelak, Ben             12 Ballston Spa            6:24.8   19:55.25   19   
 25 Rende, Joe                10 Monroe Woodbury         6:25.1   19:56.20   20   
 26 Lee, Michael              10 Bethlehem               6:26.0   19:59.03   21   
 27 McCabe, Shane             10 Lake George             6:27.5   20:03.74   22   
 28 Britton, Noah             10 Glens Falls             6:27.6   20:04.10   23   
 29 Reese, Austin             11 Gloversville            6:27.8   20:04.56        
 30 Buck, Alex                12 Gloversville            6:28.1   20:05.71        
 31 Voerg, Andrew             11 Colonie                 6:28.3   20:06.17   24   
 32 Curtis, James             11 Monroe Woodbury         6:28.4   20:06.50   25   
 33 Blanchet, Brenton         11 Colonie                 6:28.6   20:07.13   26   
 34 Lewick, Devon              9 Arlington               6:28.8   20:07.76        
 35 Ashby, Andy               11 Ballston Spa            6:30.2   20:12.29   27   
 36 Hackenberg, Mike          11 Burnt Hills             6:31.0   20:14.58        
 37 Bates, Derek              12 Greece Arcadia          6:31.2   20:15.42   28   
 38 Doyle, Aidan              11 Colonie                 6:31.3   20:15.72   29   
 39 Parsons, Preston          11 Monroe Woodbury         6:31.6   20:16.38   30   
 40 Desilva, Kyle             11 Monroe Woodbury         6:31.8   20:17.18   31   
 41 Grady, Will                9 Arlington               6:32.1   20:17.93        
 42 Yerou, Alex                9 Ballston Spa            6:32.2   20:18.33   32   
 43 Schell, Nicholas          10 Bethlehem               6:32.5   20:19.37   33   
 44 Keller, Shane             12 Middletown              6:32.8   20:20.11        
 45 Frank, Kyle               11 Glens Falls             6:33.3   20:21.80   34   
 46 Raymond, Zachary          10 Peru                    6:34.3   20:25.01        
 47 Garland, Alex             11 Franklin Academy        6:35.0   20:27.18   35   
 48 Valkenaere, Matt           9 Arlington               6:35.1   20:27.52        
 49 Nadhil, Mohammed          12 Glens Falls             6:35.7   20:29.38   36   
 50 Godbout, Josh             10 Franklin Academy        6:40.1   20:42.86   37   
 51 Smart, Johnathan          11 Peru                    6:42.8   20:51.22        
 52 Terry, Kevin               9 South Glens Falls       6:43.6   20:53.78   38   
 53 Minnies, Justin           11 Monroe Woodbury         6:43.7   20:54.25   39   
 54 Langdon, Tyler             9 Franklin Academy        6:45.6   20:59.96   40   
 55 Troiano, Anthony          11 East Rochester          6:46.7   21:03.51        
 56 Bruso, Brad                9 Franklin Academy        6:48.9   21:10.35   41   
 57 Kress, Billy              12 Colonie                 6:49.9   21:13.43        
 58 Nichols, Andrew           11 Glens Falls             6:50.4   21:14.85   42   
 59 Stote, Jake               10 Ballston Spa            6:50.5   21:15.11   43   
 60 Saroff, Sanderson         10 Lake George             6:50.6   21:15.44   44   
 61 Randall, Damian           10 Ballston Spa            6:51.4   21:18.19   45   
 62 Hernandez, Isaac          11 East Rochester          6:51.5   21:18.44        
 63 Grady, Paul               11 Arlington               6:52.9   21:22.81        
 64 Hall, Dakota              10 Franklin Academy        6:53.7   21:25.04   46   
 65 Hipsman, Matthew          11 Monroe Woodbury         6:54.2   21:26.86        
 66 Williams, Luke             9 Arlington               6:55.6   21:31.06        
 67 Meyre, Anthony            12 Ballston Spa            6:58.0   21:38.65        
 68 Ford, Matt                12 Greece Arcadia          6:59.3   21:42.70   47   
 69 Osberg, Cooper            12 Ballston Spa            6:59.9   21:44.41        
 70 O'Donnell, Michael        12 Bethlehem               7:00.4   21:45.87   48   
 71 Garland, Josh              9 Franklin Academy        7:00.5   21:46.45   49   
 72 Linehan, Patrick          11 South Glens Falls       7:00.8   21:47.23   50   
 73 Widrig, Jack              11 Burnt Hills             7:00.9   21:47.69        
 74 Bermingham, Jack          11 Monroe Woodbury         7:01.6   21:49.69        
 75 Cannioto, Charles          9 Greece Arcadia          7:01.7   21:50.04   51   
 76 Stallon, Justin            9 Arlington               7:02.2   21:51.49        
 77 Gebo, Craig                9 Greece Arcadia          7:02.7   21:53.12   52   
 78 Miller, Timothy           11 South Glens Falls       7:04.3   21:58.00   53   
 79 Connolly, Daniel          11 Bethlehem               7:05.0   22:00.15   54   
 80 Havens, Michael            9 Schuylerville           7:05.1   22:00.49        
 81 Triolo, Frank              9 South Glens Falls       7:08.9   22:12.39   55   
 82 Hazari, Vivec              9 Roy C. Ketcham          7:09.5   22:14.29        
 83 Classen, Ian              11 Bethlehem               7:10.2   22:16.42        
 84 Crouth, Andrew            10 Ballston Spa            7:11.5   22:20.53        
 85 Dehn, Dan                 11 Roy C. Ketcham          7:13.5   22:26.68        
 86 Pike, Caleb                9 Ticonderoga             7:19.7   22:45.89        
 87 Wyman, Ethan              10 Glens Falls             7:26.4   23:06.65   56   
 88 Smith, Coleman            10 Schuylerville           7:30.6   23:19.94        
 89 O'Connell, Max            12 Lake George             7:31.8   23:23.44   57   
 90 Fitzgerald, Nick          10 Ticonderoga             7:32.8   23:26.66        
 91 Smith, Cody                9 East Rochester          7:33.1   23:27.59        
 92 Schouten, Schuyler        12 Middletown              7:33.9   23:30.23        
 93 Davis, Nate               11 Franklin Academy        7:34.1   23:30.61   58   
 94 Swedberg, Nick             9 South Glens Falls       7:35.8   23:35.92   59   
 95 Williamson, Isaiah        10 South Glens Falls       7:36.8   23:39.06   60   
 96 Mills, Steven              9 Peru                    7:37.4   23:40.87        
 97 Marvin, Alec              12 Greece Arcadia          7:43.2   23:58.84   61   
 98 Reynolds, AJ               9 Lake George             7:43.6   24:00.09   62   
 99 Cochran, Tyler            12 South Glens Falls       7:52.4   24:27.46   63   
100 Saldana, Jason            10 Greece Arcadia          8:03.0   25:00.37   64   
101 Middleton, Noah            9 Lake George             8:06.0   25:09.68   65   
102 Garland, Fred              9 Franklin Academy        8:32.5   26:32.00        
103 Kerr, Adam                 9 Ticonderoga             8:56.3   27:46.00        
104 Rodriguez, Nate           12 Greece Arcadia          9:03.0   28:07.00   66   
105 Dubay, Jack                9 Peru                   10:37.3   33:00.00        
106 Hren, Henry               10 Hoosic Valley          11:16.0   35:00.00