Burnt Hills High School                                     HY-TEK's Meet Manager
             2015 Burnt Hills Cross Country Invitational - 10/17/2015             
                             34rd Annual Invitational                             
                             Saratoga Spa State Park                              
                               Last Completed Event                               
 
Event 11  Boys 4908 Meter Dash CC Div2 - Boys
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Bayport-Blue Point           69    5    8    9   15   32   43   80           
      Total Time:  1:23:40.27                                                     
         Average:    16:44.06                                                     
   2 Glens Falls                 133    2   10   35   41   45   58   97           
      Total Time:  1:25:04.37                                                     
         Average:    17:00.88                                                     
   3 Franklin Academy            135    1    4   30   44   56   77   84           
      Total Time:  1:24:55.14                                                     
         Average:    16:59.03                                                     
   4 Schuylerville               164    6    7   12   63   76   87  112           
      Total Time:  1:26:23.92                                                     
         Average:    17:16.79                                                     
   5 Saranac Central             199    3   23   39   64   70   86   95           
      Total Time:  1:27:27.76                                                     
         Average:    17:29.56                                                     
   6 Saranac Lake                226   11   16   46   68   85   91  104           
      Total Time:  1:28:25.21                                                     
         Average:    17:41.05                                                     
   7 Cold Spring Harbor          245   40   49   50   51   55   74   93           
      Total Time:  1:29:05.82                                                     
         Average:    17:49.17                                                     
   8 Oneonta                     252   22   27   38   75   90  116  124           
      Total Time:  1:28:52.65                                                     
         Average:    17:46.53                                                     
   9 Fonda-Fultonville           303   25   48   52   69  109  118                
      Total Time:  1:30:56.39                                                     
         Average:    18:11.28                                                     
  10 Plattsburgh                 310   24   28   57   78  123  137  142           
      Total Time:  1:31:18.35                                                     
         Average:    18:15.67                                                     
  11 Alb Acad - Boys             318   14   33   62  103  106  122                
      Total Time:  1:31:08.47                                                     
         Average:    18:13.70                                                     
  12 Taconic Hills               328   37   47   53   61  130  134                
      Total Time:  1:32:25.08                                                     
         Average:    18:29.02                                                     
  13 Broadalbin-Perth            334   21   54   79   88   92  101  126           
      Total Time:  1:31:16.55                                                     
         Average:    18:15.31                                                     
  14 Peru                        346   13   31   96   99  107  131  136           
      Total Time:  1:31:42.02                                                     
         Average:    18:20.41                                                     
  15 Ichabod Crane               352   26   42   72   98  114  119  128           
      Total Time:  1:32:02.81                                                     
         Average:    18:24.57                                                     
  16 LaSalle Institute           362   19   67   82   89  105  133                
      Total Time:  1:32:15.44                                                     
         Average:    18:27.09                                                     
  17 Voorheesville               423   18   83   94  113  115  120  135           
      Total Time:  1:34:33.14                                                     
         Average:    18:54.63                                                     
  18 Corinth                     424   29   71   73  111  140  145                
      Total Time:  1:36:04.86                                                     
         Average:    19:12.97                                                     
  19 Mechanicville               429   20   59   66  138  146                     
      Total Time:  1:43:24.44                                                     
         Average:    20:40.89                                                     
  20 Cohoes                      474   36   65  108  121  144                     
      Total Time:  1:38:28.63                                                     
         Average:    19:41.73                                                     
  21 Johnstown                   495   34   81  100  139  141                     
      Total Time:  1:39:28.96                                                     
         Average:    19:53.80                                                     
  22 Ravena Coeymans Selkirk     514   60  102  110  117  125                     
      Total Time:  1:38:00.42                                                     
         Average:    19:36.09                                                     
  23 Cobleskill-Richmondville    548   17  127  129  132  143                     
      Total Time:  1:42:42.34                                                     
         Average:    20:32.47                                                     


==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Marlow, Mitchell          12 Franklin Academy        5:10.8   15:47.66    1   
  2 Hughes, Chris             10 Glens Falls             5:13.5   15:55.98    2   
  3 Lepage, Zach              12 Saranac Central         5:21.0   16:18.81    3   
  4 Landry, Curtis            11 Franklin Academy        5:21.5   16:20.48    4   
  5 Giunta, Jason             12 Bayport-Blue Point      5:22.1   16:22.25    5   
  6 Swoboda, Spencer          11 Schuylerville           5:22.9   16:24.48    6   
  7 Palmer, Matt              12 Schuylerville           5:24.5   16:29.39    7   
  8 Garifo, Victor            12 Bayport-Blue Point      5:26.6   16:35.98    8   
  9 Bracco, Matteo            12 Bayport-Blue Point      5:26.9   16:36.71    9   
 10 Lee, Nick                 12 Glens Falls             5:27.3   16:38.16   10   
 11 Gray, Anderson             9 Saranac Lake            5:28.6   16:42.08   11   
 12 Jones, Devante            11 Schuylerville           5:29.9   16:45.95   12   
 13 Maddix, Isaiah            12 Peru                    5:30.3   16:47.30   13   
 14 Tulchinsky, Max           11 Alb Acad - Boys         5:31.6   16:51.05   14   
 15 Beyer, Steven             11 Bayport-Blue Point      5:32.0   16:52.46   15   
 16 Cheney-Seymour, Lauchlan  10 Saranac Lake            5:32.1   16:52.75   16   
 17 Richards, Ben             12 Cobleskill-R            5:32.7   16:54.41   17   
 18 Ensslin, Evan              9 Voorheesville           5:32.9   16:55.06   18   
 19 Coughlin, Dermot          12 LaSalle Institute       5:33.3   16:56.41   19   
 20 Meulengracht, Austin      12 Mechanicville           5:33.5   16:56.86   20   
 21 Hitrick, Alex             12 Broadalbin-Perth        5:33.7   16:57.71   21   
 22 Miller, Jon               11 Oneonta                 5:34.1   16:58.76   22   
 23 Lepage, Andrew            10 Saranac Central         5:34.3   16:59.46   23   
 24 Jabaut, Jacob             12 Plattsburgh             5:34.7   17:00.59   24   
 25 Freeman, Damion           12 Fonda-Fultonville       5:35.0   17:01.53   25   
 26 Werner, Chase             12 Ichabod Crane           5:36.6   17:06.55   26   
 27 Zimmer, Paul               9 Oneonta                 5:37.6   17:09.31   27   
 28 Dwyer, Bryan              12 Chatham                 5:37.8   17:10.17        
 29 Cota, Connor              10 Plattsburgh             5:38.0   17:10.63   28   
 30 Graska, Joel              11 Corinth                 5:38.1   17:11.06   29   
 31 Lavoie, Brandon           11 Franklin Academy        5:38.3   17:11.74   30   
 32 Banker, Jared             12 Peru                    5:38.6   17:12.41   31   
 33 Salaway, Joe              10 Bayport-Blue Point      5:38.7   17:12.87   32   
 34 Balint, Sawyer            12 Alb Acad - Boys         5:38.9   17:13.28   33   
 35 Mraz, Brandon             11 Johnstown               5:40.0   17:16.73   34   
 36 Giordano, Cam             11 Glens Falls             5:40.3   17:17.61   35   
 37 Mantica, Gavin            12 Cohoes                  5:41.1   17:20.16   36   
 38 Fasciano, Ben             11 Taconic Hills           5:42.3   17:23.85   37   
 39 Flynn, Liam                9 Oneonta                 5:42.9   17:25.49   38   
 40 Kitterle, Kolby           11 Saranac Central         5:43.5   17:27.56   39   
 41 Becker, Robert            11 Cold Spring Harbor      5:43.6   17:27.87   40   
 42 Britton, Noah             11 Glens Falls             5:43.9   17:28.77   41   
 43 Leonard, Austin           12 Ichabod Crane           5:44.1   17:29.35   42   
 44 Mueller, Jason            11 Bayport-Blue Point      5:44.5   17:30.61   43   
 45 Couture, Cory             12 Beekmantown             5:44.8   17:31.29        
 46 Davis, Zach               12 Franklin Academy        5:45.4   17:33.31   44   
 47 Wyman, Ethan              11 Glens Falls             5:48.9   17:43.85   45   
 48 Martin, Tyler             10 Saranac Lake            5:49.6   17:46.14   46   
 49 Hotaling, Trey            11 Taconic Hills           5:50.7   17:49.26   47   
 50 Geniti, Travis            11 Fonda-Fultonville       5:50.9   17:50.13   48   
 51 Relf, Justin              12 Cold Spring Harbor      5:51.1   17:50.57   49   
 52 Burns, Ryan               11 Cold Spring Harbor      5:51.6   17:52.01   50   
 53 Subudhi, Anand Jay        11 Cold Spring Harbor      5:52.3   17:54.24   51   
 54 Lansing, Shawn            12 Fonda-Fultonville       5:53.4   17:57.52   52   
 55 Madison, Nate             11 Taconic Hills           5:53.7   17:58.70   53   
 56 Jennings, Lance           10 Broadalbin-Perth        5:54.0   17:59.56   54   
 57 Kirchner, Albert          11 Cold Spring Harbor      5:54.5   18:01.13   55   
 58 Pearsall, RJ              11 Franklin Academy        5:54.8   18:01.95   56   
 59 Flora, Ryan               10 Plattsburgh             5:56.2   18:06.28   57   
 60 St. John, Chad            12 Glens Falls             5:56.6   18:07.43   58   
 61 Nagle, Ryan               12 Mechanicville           5:57.1   18:08.77   59   
 62 Carr, Cristian            10 Ravena Coeym            5:57.7   18:10.78   60   
 63 Gellert, Jacob            11 Taconic Hills           5:57.9   18:11.39   61   
 64 Verstandig, Steven        12 Alb Acad - Boys         5:58.1   18:12.03   62   
 65 Burch, Ethan               9 Schuylerville           5:59.6   18:16.61   63   
 66 Cringle, Kaden            12 Saranac Central         6:00.1   18:18.15   64   
 67 Dion, Tyler               10 Cohoes                  6:00.3   18:18.70   65   
 68 Ciccerelli, Chris          9 Mechanicville           6:00.6   18:19.50   66   
 69 Swierzewski, Parker       11 LaSalle Institute       6:00.7   18:19.89   67   
 70 Salis, Tom                12 Hudson Falls            6:01.1   18:21.22        
 71 Kiernan, Neil             10 Hudson Falls            6:01.3   18:21.65        
 72 Branch, Adam              11 Saranac Lake            6:01.6   18:22.60   68   
 73 Zenzen, Aidan             10 Fonda-Fultonville       6:01.8   18:23.20   69   
 74 Galarneau, John           11 Saranac Central         6:02.0   18:23.78   70   
 75 O'Neil, Nate              12 Corinth                 6:02.1   18:24.10   71   
 76 Kilcer, Garrett           11 Ichabod Crane           6:02.3   18:24.78   72   
 77 Petteys, Jeff             12 Corinth                 6:02.8   18:26.33   73   
 78 Kasper, Tony              11 Cold Spring Harbor      6:03.0   18:26.78   74   
 79 House, Gabe                9 Oneonta                 6:03.1   18:27.15   75   
 80 King, Johnathan           10 Schuylerville           6:03.2   18:27.49   76   
 81 Bordeaux, Josh            12 Franklin Academy        6:03.3   18:27.77   77   
 82 Ready, Anthony            12 Plattsburgh             6:03.4   18:28.15   78   
 83 Marek, Noah               12 Broadalbin-Perth        6:05.4   18:34.28   79   
 84 Case, Corey               12 Bayport-Blue Point      6:05.5   18:34.64   80   
 85 Cole, Gabe                10 Johnstown               6:05.8   18:35.38   81   
 86 Perniciaro, Anthony       11 LaSalle Institute       6:06.0   18:36.08   82   
 87 Hotopp, Brian             10 Voorheesville           6:06.4   18:37.24   83   
 88 Shafer, Tom               10 Franklin Academy        6:07.6   18:41.06   84   
 89 Catania, Louis            10 Saranac Lake            6:07.8   18:41.64   85   
 90 Yip, Brandon              11 Saranac Central         6:07.9   18:41.94   86   
 91 Frolish, Christian        11 Schuylerville           6:09.3   18:46.14   87   
 92 Mosher, James              9 Broadalbin-Perth        6:09.8   18:47.66   88   
 93 Coughlin, Griffin         11 LaSalle Institute       6:10.6   18:50.14   89   
 94 Stanton, Andrew           11 Oneonta                 6:11.2   18:51.94   90   
 95 Hesseltine, Adam           9 Saranac Lake            6:11.6   18:53.11   91   
 96 Mosher, Jacob             12 Broadalbin-Perth        6:13.0   18:57.34   92   
 97 Brody, Ezra               11 Cold Spring Harbor      6:13.4   18:58.57   93   
 98 Colwell, Gavin            11 Hudson                  6:13.7   18:59.63        
 99 Gil-Marin, Dante          10 Voorheesville           6:14.5   19:01.85   94   
100 Madden, Connor            12 Saranac Central         6:14.7   19:02.54   95   
101 Post, Ben                 11 Peru                    6:14.8   19:02.99   96   
102 Abare, John                9 Glens Falls             6:15.0   19:03.54   97   
103 Luckfield, Calvin         10 Ichabod Crane           6:15.1   19:03.87   98   
104 Szcerbak, Matthew         10 Peru                    6:15.3   19:04.47   99   
105 DiScioscia, Dominic       10 Johnstown               6:15.9   19:06.20  100   
106 Couperus, Wyatt            9 Broadalbin-Perth        6:16.0   19:06.48  101   
107 Baldwin, Alex             11 Hudson Falls            6:18.4   19:13.89        
108 LeFave, Luke              12 Ravena Coeym            6:18.6   19:14.46  102   
109 Verstandig, Chris         10 Alb Acad - Boys         6:19.9   19:18.38  103   
110 Alberga, Jacob             9 Saranac Lake            6:21.3   19:22.69  104   
111 Russo, Jordan             11 Liberty                 6:23.9   19:30.61        
112 Vliet, Murry              10 Catskill                6:24.3   19:31.85        
113 Bell, Evan                10 LaSalle Institute       6:24.6   19:32.92  105   
114 DelVecchio, Dan           12 Alb Acad - Boys         6:24.9   19:33.73  106   
115 Ess, Gaige                10 Peru                    6:25.3   19:34.85  107   
116 Flansburg, David          12 Cohoes                  6:28.0   19:43.10  108   
117 Dellavechia, Tyler        11 Hudson                  6:28.2   19:43.72        
118 Montanez, Santino         11 Fonda-Fultonville       6:28.3   19:44.01  109   
119 Pugsley, Logan            11 Ravena Coeym            6:29.1   19:46.46  110   
120 Millis, Nathaniel         10 Corinth                 6:29.8   19:48.60  111   
121 Yandow, Noah              11 Schuylerville           6:31.0   19:52.16  112   
122 Giltz, Connor             11 Beekmantown             6:31.8   19:54.76        
123 Denn, Alex                10 Voorheesville           6:32.1   19:55.61  113   
124 Christian, Alex            9 Ichabod Crane           6:33.0   19:58.26  114   
125 Brower, Derek             10 Voorheesville           6:34.6   20:03.38  115   
126 Chiappisi, Lucas          11 Oneonta                 6:35.3   20:05.54  116   
127 Mogul, Brandon             9 Ravena Coeym            6:35.8   20:06.97  117   
128 Barker, Shane             11 Fonda-Fultonville       6:36.3   20:08.36  118   
129 Grace, Joe                11 Ichabod Crane           6:36.5   20:09.22  119   
130 Treiber, Carl             11 Voorheesville           6:38.4   20:14.82  120   
131 Richardson, Ellis         11 Hudson                  6:39.0   20:16.65        
132 Clark, Tom                11 Liberty                 6:39.4   20:18.02        
133 Warner, C.J.              11 Cohoes                  6:39.9   20:19.56  121   
134 Lacey, Dan                10 Alb Acad - Boys         6:42.7   20:27.85  122   
135 Martin, Zach              11 Plattsburgh             6:44.2   20:32.70  123   
136 Fischer, Thomas           12 Oneonta                 6:46.1   20:38.50  124   
137 Polverelli, Luciano       10 Ravena Coeym            6:47.2   20:41.75  125   
138 Becker, Devin              9 Broadalbin-Perth        6:51.0   20:53.34  126   
139 Briggs, Joel               9 Cobleskill-R            6:51.2   20:54.01  127   
140 Pedersen, Kendall          8 Catskill                6:51.7   20:55.53        
141 Affinnih, Habib           10 Ichabod Crane           6:52.2   20:57.09  128   
142 Chichester, Ethan          9 Cobleskill-R            6:53.6   21:01.21  129   
143 Burch, Cosmo              11 Taconic Hills           6:53.8   21:01.88  130   
144 Mazzella, Andy             9 Peru                    6:54.3   21:03.36  131   
145 Strasser, Eric             9 Cobleskill-R            6:58.7   21:16.81  132   
146 Swierzewski, Logan        12 LaSalle Institute       6:58.8   21:17.16  133   
147 Hanselman, Max            11 Taconic Hills           6:59.9   21:20.57  134   
148 Meaux, Elijah             10 Voorheesville           7:03.6   21:31.71  135   
149 Meyers, Connor            10 Peru                    7:09.4   21:49.40  136   
150 Evans, Xavier             10 Catskill                7:10.5   21:52.72        
151 Graves, Michael            9 Plattsburgh             7:12.2   21:58.00  137   
152 Pitcheralle, Jameson      11 Mechanicville           7:14.0   22:03.31  138   
153 Ropeter, Zach             10 Johnstown               7:17.6   22:14.29  139   
154 Sehlmeyer, Connor         10 Corinth                 7:17.7   22:14.76  140   
155 Simmons, Kyle             11 Liberty                 7:18.0   22:15.54        
156 Parslow, Carl             12 Johnstown               7:18.2   22:16.36  141   
157 Hausrath, Stephen         11 Plattsburgh             7:22.7   22:29.91  142   
158 McLaughlin, Bradley       10 Cobleskill-R            7:24.6   22:35.90  143   
159 Baran, Daniel              9 Cohoes                  7:28.3   22:47.11  144   
160 Rinaldi, Lucas            12 Chatham                 7:43.1   23:32.25        
161 Fox, Trevor               12 Chatham                 7:48.9   23:50.00        
162 Battista, Josh            10 Corinth                 8:13.2   25:04.00  145   
163 de Forrest, Eoghan        11 Hudson                  8:34.8   26:10.00        
164 Asif, Zohaib              11 Catskill                8:51.6   27:01.00        
165 Spitalny, Devin           12 Mechanicville           9:09.6   27:56.00  146