Burnt Hills High School                                     HY-TEK's Meet Manager
             2016 Burnt Hills Cross Country Invitational - 10/15/2016             
                             35th Annual Invitational                             
                             Saratoga Spa State Park                              
                               Last Completed Event                               
 
Event 11  Boys 4908 Meter Dash CC Div2 - Boys

                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Glens Falls                  53    1    7   10   12   23  130  136           
      Total Time:  1:23:30.96                                                     
         Average:    16:42.20                                                     
   2 Saranac Lake                120    6   13   32   33   36   63   84           
      Total Time:  1:27:13.80                                                     
         Average:    17:26.76                                                     
   3 Albany Academy              170    2    5   22   49   92  116                
      Total Time:  1:27:21.50                                                     
         Average:    17:28.30                                                     
   4 Cold Spring Harbor          195   15   17   38   54   71   83   86           
      Total Time:  1:29:20.53                                                     
         Average:    17:52.11                                                     
   5 Peru                        236   25   42   47   52   70   72   81           
      Total Time:  1:31:06.80                                                     
         Average:    18:13.36                                                     
   6 Oneonta HS                  254    9   34   57   75   79   98  134           
      Total Time:  1:30:54.16                                                     
         Average:    18:10.84                                                     
   7 Johnstown                   264   20   39   53   59   93  121  131           
      Total Time:  1:31:20.07                                                     
         Average:    18:16.02                                                     
   8 Schuylerville               299   19   21   43  102  114  144                
      Total Time:  1:31:18.61                                                     
         Average:    18:15.73                                                     
   9 Voorheesville               299    4   14   29   91  161  167  175           
      Total Time:  1:30:56.66                                                     
         Average:    18:11.34                                                     
  10 LaSalle Institute (Troy)    319   46   51   67   73   82   99  133           
      Total Time:  1:32:49.53                                                     
         Average:    18:33.91                                                     
  11 Oyster Bay                  327   28   35   85   89   90  132  139           
      Total Time:  1:32:42.19                                                     
         Average:    18:32.44                                                     
  12 Ichabod Crane               337   30   58   65   80  104  117  124           
      Total Time:  1:33:10.57                                                     
         Average:    18:38.12                                                     
  13 Taconic Hills               349   11   24   27  119  168                     
      Total Time:  1:32:47.47                                                     
         Average:    18:33.50                                                     
  14 Skaneateles                 354   41   55   77   87   94   96  107           
      Total Time:  1:33:26.20                                                     
         Average:    18:41.24                                                     
  15 Fonda-Fultonville           358   37   40   60  101  120  158  163           
      Total Time:  1:33:23.60                                                     
         Average:    18:40.72                                                     
  16 Waterloo                    360   16   62   66  103  113  145                
      Total Time:  1:32:55.25                                                     
         Average:    18:35.05                                                     
  17 New Paltz HS                390   18   44   76  125  127  142                
      Total Time:  1:33:23.58                                                     
         Average:    18:40.72                                                     
  18 Saranac                     424    8   45  100  118  153  169  172           
      Total Time:  1:33:56.50                                                     
         Average:    18:47.30                                                     
  19 Broadalbin-Perth            455   48   64   74  126  143  159                
      Total Time:  1:35:15.32                                                     
         Average:    19:03.07                                                     
  20 Albion                      479   31   78  105  128  137  148  149           
      Total Time:  1:35:25.60                                                     
         Average:    19:05.12                                                     
  21 Beekmantown                 480   56   69  106  111  138  140  176           
      Total Time:  1:35:38.72                                                     
         Average:    19:07.75                                                     
  22 Plattsburgh HS              533   26   97  110  135  165  166                
      Total Time:  1:36:47.99                                                     
         Average:    19:21.60                                                     
  23 Hudson                      537   61   88  115  123  150  154  157           
      Total Time:  1:36:46.03                                                     
         Average:    19:21.21                                                     
  24 Catskill                    549   68   95  112  122  152  173  179           
      Total Time:  1:36:57.40                                                     
         Average:    19:23.48                                                     
  25 Corinth                     619    3  129  151  162  174  178                
      Total Time:  1:38:43.81                                                     
         Average:    19:44.77                                                     
  26 Cobleskill-Richmondville    665  108  109  141  147  160  164  170           
      Total Time:  1:39:21.61                                                     
         Average:    19:52.33                                                     
  27 Cohoes                      678   50  146  155  156  171  177                
      Total Time:  1:40:35.06                                                     
         Average:    20:07.02      

==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Hughes, Chris             11 Glens Falls             5:06.9   15:35.88    1   
  2 Foyt, Alex                11 Albany Academy          5:19.0   16:12.80    2   
  3 Graska, Joel              12 Corinth                 5:21.2   16:19.45    3   
  4 Ensslin, Evan             10 Voorheesville           5:22.5   16:23.33    4   
  5 Tulchinsky, Max           12 Albany Academy          5:24.4   16:29.12    5   
  6 Gray, Anderson            10 Saranac Lake            5:26.8   16:36.48    6   
  7 Giordano, Cameron         12 Glens Falls             5:28.6   16:41.87    7   
  8 Lepage, Andrew            11 Saranac                 5:29.4   16:44.53    8   
  9 Zimmer, Paul              10 Oneonta HS              5:29.8   16:45.54    9   
 10 Wyman, Ethan              12 Glens Falls             5:30.9   16:49.11   10   
 11 Fasciano, Ben             12 Taconic Hills           5:31.1   16:49.49   11   
 12 Britton, Noah             12 Glens Falls             5:31.4   16:50.53   12   
 13 Cheney-Seymour, Lauchlan  11 Saranac Lake            5:33.5   16:56.89   13   
 14 Tipton, Matt               9 Voorheesville           5:33.9   16:58.10   14   
 15 Becker, Robert            12 Cold Spring Harbor      5:34.7   17:00.66   15   
 16 Frisbee, Daniel           11 Waterloo                5:35.2   17:02.27   16   
 17 Burns, Ryan               12 Cold Spring Harbor      5:37.0   17:07.75   17   
 18 Linares, Logan            10 New Paltz HS            5:38.0   17:10.73   18   
 19 Swoboda, Spencer          12 Schuylerville           5:38.4   17:12.03   19   
 20 Mraz, Brandon             12 Johnstown               5:40.1   17:17.00   20   
 21 Jones, Davante            12 Schuylerville           5:41.6   17:21.79   21   
 22 Lachgar, Ahmed            12 Albany Academy          5:41.8   17:22.39   22   
 23 Hogan, Sam                10 Glens Falls             5:45.5   17:33.57   23   
 24 Hotaling, Trey            12 Taconic Hills           5:47.9   17:40.73   24   
 25 Mazzella, Andy            10 Peru                    5:48.2   17:41.93   25   
 26 Flora, Ryan               11 Plattsburgh HS          5:48.4   17:42.39   26   
 27 Baldwin, Alex             12 Hudson Falls            5:48.6   17:42.92        
 28 Hanselman, Max            12 Taconic Hills           5:49.6   17:45.97   27   
 29 Doxey, Aidan              12 Oyster Bay              5:49.8   17:46.60   28   
 30 Chowenhill, Kellen        10 Voorheesville           5:50.2   17:47.82   29   
 31 Christian, Alex           10 Ichabod Crane           5:50.5   17:48.81   30   
 32 Steier, Evan              12 Albion                  5:50.6   17:49.24   31   
 33 Martin, Tyler             11 Saranac Lake            5:50.8   17:49.74   32   
 34 Hesseltine, Adam          10 Saranac Lake            5:51.6   17:52.21   33   
 35 Flynn, Liam               10 Oneonta HS              5:52.0   17:53.39   34   
 36 Casey, Jack               12 Oyster Bay              5:53.4   17:57.54   35   
 37 Branch, Adam              12 Saranac Lake            5:53.7   17:58.48   36   
 38 Newcomer, Clane           12 Fonda-Fultonville       5:54.7   18:01.65   37   
 39 Lynn, Connor              12 Cold Spring Harbor      5:55.5   18:04.03   38   
 40 Quillan, Alex             10 Johnstown               5:55.8   18:05.05   39   
 41 Geniti, Travis            12 Fonda-Fultonville       5:56.0   18:05.47   40   
 42 Lewis, Tyler              11 Skaneateles             5:56.4   18:06.66   41   
 43 Luck, Riley               10 Peru                    5:56.6   18:07.30   42   
 44 Burch, Ethan              10 Schuylerville           5:57.0   18:08.54   43   
 45 Nielson, Jacob            12 New Paltz HS            5:57.1   18:09.03   44   
 46 Carter, Sam                9 Saranac                 5:58.1   18:11.91   45   
 47 Marchese, Joe             10 LaSalle Inst            5:58.2   18:12.32   46   
 48 Rickert, Dylan            10 Peru                    5:58.6   18:13.41   47   
 49 Mosher, James             10 Broadalbin-Perth        5:58.8   18:13.97   48   
 50 Gulock, Trevor            11 Albany Academy          5:58.9   18:14.47   49   
 51 Dion, Tyler               11 Cohoes                  5:59.1   18:14.95   50   
 52 Perniciaro, Anthony       12 LaSalle Inst            5:59.4   18:15.86   51   
 53 Guski, Matthew            11 Peru                    6:00.7   18:19.94   52   
 54 Cole, Gabe                11 Johnstown               6:00.8   18:20.23   53   
 55 Kasper, Tony              12 Cold Spring Harbor      6:01.7   18:22.96   54   
 56 Blackwell, Calvin         12 Skaneateles             6:02.0   18:23.85   55   
 57 Moravec, Grant            10 Beekmantown             6:02.3   18:24.88   56   
 58 Kiernan, Neil             11 Hudson Falls            6:03.4   18:28.04        
 59 Jennings, Trystan         10 Oneonta HS              6:04.7   18:32.22   57   
 60 Cohn, Ben                 11 Ichabod Crane           6:04.9   18:32.72   58   
 61 Simone, Michael           11 Johnstown               6:05.2   18:33.74   59   
 62 Zenzen, Aidan             11 Fonda-Fultonville       6:05.3   18:34.01   60   
 63 Taylor, Noah              11 Hudson                  6:05.5   18:34.57   61   
 64 Jeralds, Caleb             9 Chatham Central         6:05.7   18:35.04        
 65 Spina, Blake              11 Waterloo                6:06.1   18:36.47   62   
 66 Murguia, Chris            11 Saranac Lake            6:06.4   18:37.22   63   
 67 Couperus, Wyatt           10 Broadalbin-Perth        6:06.5   18:37.45   64   
 68 Grace, Joseph             12 Ichabod Crane           6:06.8   18:38.41   65   
 69 Page, Nick                10 Waterloo                6:07.2   18:39.67   66   
 70 Vanderbeck, Sebastian     12 LaSalle Inst            6:07.7   18:41.38   67   
 71 Davies, Jacob             JR Catskill                6:08.3   18:43.21   68   
 72 Gadway, Cody              10 Beekmantown             6:08.5   18:43.84   69   
 73 Brown, Garrett            11 Peru                    6:08.7   18:44.22   70   
 74 Kirchner, Albert          12 Cold Spring Harbor      6:09.0   18:45.13   71   
 75 Post, Ben                 12 Peru                    6:09.1   18:45.57   72   
 76 Swierzewski, Parker       12 LaSalle Inst            6:09.3   18:46.15   73   
 77 Becker, Devin             10 Broadalbin-Perth        6:09.8   18:47.74   74   
 78 Nelson, Omar              11 Oneonta HS              6:10.7   18:50.30   75   
 79 Morgiewicz, Loujack       12 New Paltz HS            6:10.8   18:50.58   76   
 80 Paciorek, Nick            10 Skaneateles             6:11.1   18:51.59   77   
 81 Pepe, Gabe                10 Albion                  6:11.3   18:52.21   78   
 82 Orgeron, Max              11 Oneonta HS              6:11.5   18:52.71   79   
 83 Luckfield, Calvin         11 Ichabod Crane           6:11.6   18:53.07   80   
 84 Meyers, Connor            11 Peru                    6:11.7   18:53.46   81   
 85 Coughlin, Ronan           10 LaSalle Inst            6:11.8   18:53.82   82   
 86 Brody, Ezra               12 Cold Spring Harbor      6:11.9   18:54.15   83   
 87 Buck, Phillip             12 Saranac Lake            6:12.0   18:54.50   84   
 88 Mcgee, Kenneth            11 Oyster Bay              6:12.3   18:55.35   85   
 89 Bennardo, Zachary          9 Cold Spring Harbor      6:12.7   18:56.45   86   
 90 Simmons, J.W.             12 Skaneateles             6:13.8   18:59.70   87   
 91 De Forrest, Eoghan        12 Hudson                  6:14.1   19:00.72   88   
 92 Arenella, Zachary         11 Oyster Bay              6:14.2   19:01.21   89   
 93 Chao, Eric                11 Oyster Bay              6:14.3   19:01.49   90   
 94 Trieber, Carl             12 Voorheesville           6:14.5   19:01.87   91   
 95 Graziano, Nick            10 Albany Academy          6:14.7   19:02.72   92   
 96 Cwiakala, Mark            10 Johnstown               6:15.2   19:04.05   93   
 97 Blackwell, Ben            12 Skaneateles             6:15.3   19:04.40   94   
 98 Vliet, Murray             JR Catskill                6:15.4   19:04.67   95   
 99 DiRubbo, Tony              9 Skaneateles             6:15.5   19:05.07   96   
100 Martin, Zach              12 Plattsburgh HS          6:16.2   19:07.23   97   
101 Hendley, John             10 Oneonta HS              6:17.2   19:10.18   98   
102 Desharnais, Sean          10 LaSalle Inst            6:17.3   19:10.52   99   
103 Burdo, Justin             11 Saranac                 6:17.4   19:10.98  100   
104 Curtis, Joe               12 Fonda-Fultonville       6:17.8   19:11.91  101   
105 King, Johnathan           11 Schuylerville           6:18.0   19:12.72  102   
106 Frisbee, Ryan             10 Waterloo                6:18.4   19:14.01  103   
107 Culver, Rama               9 Ichabod Crane           6:19.6   19:17.56  104   
108 Wadhams, Noah             11 Albion                  6:19.7   19:17.89  105   
109 Giltz, Declan             10 Beekmantown             6:20.2   19:19.34  106   
110 Wulff, Alex               12 Skaneateles             6:20.3   19:19.71  107   
111 Chichester, Ethan         10 Cobleskill-R            6:20.5   19:20.42  108   
112 Miner, Corey               9 Cobleskill-R            6:20.7   19:21.04  109   
113 Sanders, Keith            11 Plattsburgh HS          6:20.9   19:21.40  110   
114 Couture, Kameron          10 Beekmantown             6:21.0   19:21.77  111   
115 Asif, Abdul               JR Catskill                6:21.1   19:22.26  112   
116 Cora, Duvante             11 Waterloo                6:21.3   19:22.83  113   
117 Conway, Lars              10 Schuylerville           6:21.6   19:23.53  114   
118 Dellavechia, Tyler        12 Hudson                  6:21.8   19:24.23  115   
119 Lacey, Daniel             11 Albany Academy          6:22.1   19:25.03  116   
120 Fores, Lucas              10 Ichabod Crane           6:22.4   19:25.95  117   
121 Stanton, Kaleb             8 Saranac                 6:23.4   19:29.17  118   
122 Garcia, Jorge             11 Taconic Hills           6:23.6   19:29.60  119   
123 Etzkorn, Thomas           12 Fonda-Fultonville       6:23.9   19:30.56  120   
124 Ropeter, Zachary          11 Johnstown               6:24.2   19:31.43  121   
125 Osborn, Jack              JR Catskill                6:24.2   19:31.66  122   
126 Colwell, Gavin            12 Hudson                  6:24.9   19:33.66  123   
127 Affinih, Habib            11 Ichabod Crane           6:25.1   19:34.42  124   
128 Macaluso, Kyle            11 New Paltz HS            6:25.5   19:35.61  125   
129 Shlomovich, Jeffrey        9 Broadalbin-Perth        6:25.7   19:36.08  126   
130 Taylor, Luke              10 New Paltz HS            6:26.2   19:37.63  127   
131 Harling, Mike              9 Albion                  6:26.5   19:38.70  128   
132 Millis, Nathaniel         11 Corinth                 6:26.9   19:39.66  129   
133 Florio, Will              11 Glens Falls             6:27.3   19:40.88  130   
134 Discioscia, Dominic       11 Johnstown               6:27.4   19:41.23  131   
135 Cameron, Terrance         11 Oyster Bay              6:27.7   19:42.37  132   
136 Ingle, Ryan               11 LaSalle Inst            6:28.0   19:43.07  133   
137 House, Gabe               10 Oneonta HS              6:28.4   19:44.31  134   
138 Campbell, Ian              9 Plattsburgh HS          6:29.1   19:46.39  135   
139 Trackey, Paul              9 Glens Falls             6:29.3   19:46.97  136   
140 Pappalardo, Kyle           9 Albion                  6:29.4   19:47.56  137   
141 Gell, Connor               9 Skaneateles             6:29.8   19:48.53        
142 Giltz, Tim                10 Beekmantown             6:29.9   19:48.89  138   
143 Casey, Brian              10 Oyster Bay              6:30.3   19:50.26  139   
144 Giltz, Connor             12 Beekmantown             6:30.9   19:51.92  140   
145 Kringer, Ben               9 Skaneateles             6:31.0   19:52.35        
146 Martin, Oscar             11 Cobleskill-R            6:32.6   19:57.07  141   
147 Cerney, James             11 New Paltz HS            6:33.2   19:58.98  142   
148 Smith, Micah               9 Broadalbin-Perth        6:33.5   20:00.08  143   
149 Frolish, Christian        12 Schuylerville           6:33.7   20:00.63  144   
150 Kennerson, Tim            12 Waterloo                6:33.8   20:00.93  145   
151 Longtin, Matthew          11 Cohoes                  6:34.0   20:01.31  146   
152 Kuck, Florian             12 Cobleskill-R            6:34.1   20:01.91  147   
153 Meakin, Zandyr             9 Albion                  6:34.4   20:02.69  148   
154 Albanese, Carmine         10 Albion                  6:36.6   20:09.34  149   
155 Richardson, Ellis         12 Hudson                  6:37.7   20:12.85  150   
156 Richards, Alec             8 Corinth                 6:37.9   20:13.29  151   
157 Vanriper, Alex            12 Skaneateles             6:38.2   20:14.32        
158 Coughlin, Griffin         12 LaSalle Inst            6:38.4   20:14.82        
159 Evans, Xavier             JR Catskill                6:38.6   20:15.60  152   
160 Clark, Logan              12 Saranac                 6:40.1   20:19.91  153   
161 Preusser, Esteban         12 Hudson                  6:40.5   20:21.36  154   
162 Almeida, Jacob            10 Cohoes                  6:40.6   20:21.70  155   
163 Baran, Daniel             10 Cohoes                  6:41.4   20:24.06  156   
164 Case, Connor              10 Chatham Central         6:44.3   20:32.99        
165 Badon, Abdula             12 Hudson                  6:44.7   20:34.18  157   
166 Montinez, Santino         12 Fonda-Fultonville       6:45.4   20:36.13  158   
167 Smith, Evan               11 Broadalbin-Perth        6:45.8   20:37.32  159   
168 Santoro, Chance           11 Cobleskill-R            6:47.0   20:41.17  160   
169 Nicholson, Brendan        11 Hudson                  6:47.8   20:43.53        
170 Hosgood, Reese            10 Voorheesville           6:48.5   20:45.54  161   
171 Hanson, Tyler              9 Corinth                 6:49.2   20:47.78  162   
172 Gatto, Anthony            11 Fonda-Fultonville       6:49.9   20:49.88  163   
173 Bertola, Nick             12 Cobleskill-R            6:50.0   20:50.10  164   
174 Graves, Michael           10 Plattsburgh HS          6:50.1   20:50.58  165   
175 Daley, Peyton              9 Hudson Falls            6:50.4   20:51.36        
176 Barker, Shane             12 Fonda-Fultonville       6:51.7   20:55.58        
177 Vogl, Sean                 9 Plattsburgh HS          6:52.7   20:58.48  166   
178 Hosgood, Quinn            10 Voorheesville           6:53.0   20:59.37  167   
179 Hotaling, Jeff            12 Taconic Hills           6:53.7   21:01.68  168   
180 Kanaly, Ryan              11 Saranac                 6:56.2   21:09.22  169   
181 Huston, Benjamin           9 Hudson                  6:58.0   21:14.65        
182 McLaughlin, Bradley       11 Cobleskill-R            6:59.3   21:18.52  170   
183 Warner, C.J               12 Cohoes                  7:04.0   21:33.04  171   
184 Wimmers, Cole             12 Chatham Central         7:05.0   21:35.98        
185 Madden, Ryan              11 Saranac                 7:05.5   21:37.37  172   
186 Richards, Skylar          SR Catskill                7:06.3   21:39.91  173   
187 Sehlmeyer, Connor         11 Corinth                 7:07.5   21:43.63  174   
188 Bashant, Benjamin         10 Voorheesville           7:08.3   21:46.19  175   
189 Carcaci, Anthony          10 Fonda-Fultonville       7:17.4   22:13.96        
190 Broadwell, Gene           12 Cobleskill-R            7:18.8   22:18.09        
191 Moravec, Blake             8 Beekmantown             7:21.2   22:25.42  176   
192 Strasser, Eric            10 Cobleskill-R            7:21.8   22:27.14        
193 Flora-miller, Alec        11 Saranac                 7:22.2   22:28.35        
194 Murphy, Michael           12 Cohoes                  7:33.2   23:01.94  177   
195 Battista, Josh            11 Corinth                 7:48.2   23:47.78  178   
196 Asif, Zohaib              SR Catskill                8:35.6   26:12.19  179   
197 Wohlfeld, Gabe            10 Chatham Central         8:40.3   26:26.49        
198 McCagg, Connor            11 Hudson                  9:23.6   28:38.72