Burnt Hills High School                                     HY-TEK's Meet Manager
             2017 Burnt Hills Cross Country Invitational - 10/14/2017             
                             36th Annual Invitational                             
                             Saratoga Spa State Park                              
                               Last Completed Event                               
 
Event 11  Boys 4892 Meter Dash CC Div2 - Boys

                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Saranac Lake                 43    5    7    8    9   14   30   46           
      Total Time:  1:24:15.02                                                     
         Average:    16:51.01                                                     
   2 Schalmont                   127    1    3   21   37   65   75   91           
      Total Time:  1:25:01.15                                                     
         Average:    17:00.23                                                     
   3 Springville-Griffith Inst   146   10   12   31   35   58   73  110           
      Total Time:  1:27:38.27                                                     
         Average:    17:31.66                                                     
   4 Franklin Academy            147   18   20   23   41   45   53  120           
      Total Time:  1:28:13.85                                                     
         Average:    17:38.77                                                     
   5 Peru                        218   22   29   43   57   67   68   94           
      Total Time:  1:29:49.60                                                     
         Average:    17:57.92                                                     
   6 Saranac                     234    6   15   40   71  102  103  132           
      Total Time:  1:29:37.17                                                     
         Average:    17:55.44                                                     
   7 Schuylerville               237   13   24   50   70   80   81  104           
      Total Time:  1:30:09.27                                                     
         Average:    18:01.86                                                     
   8 Oneonta HS                  241   28   39   55   59   60   99  108           
      Total Time:  1:30:16.45                                                     
         Average:    18:03.29                                                     
   9 Ichabod Crane               248   25   38   47   64   74  109  127           
      Total Time:  1:30:31.74                                                     
         Average:    18:06.35                                                     
  10 Plattsburgh HS              334   19   44   82   93   96  101  136           
      Total Time:  1:32:37.82                                                     
         Average:    18:31.57                                                     
  11 Greenville                  350   17   33   84   98  118  138  141           
      Total Time:  1:32:59.37                                                     
         Average:    18:35.88                                                     
  12 Holland Patent              350   11   26   62  125  126  142                
      Total Time:  1:33:26.17                                                     
         Average:    18:41.24                                                     
  13 Mechanicville Central       352   32   34   79   83  124                     
      Total Time:  1:33:16.60                                                     
         Average:    18:39.32                                                     
  14 Broadalbin-Perth            364   36   69   77   87   95  100  121           
      Total Time:  1:33:12.78                                                     
         Average:    18:38.56                                                     
  15 Fonda-Fultonville           368   27   52   66   90  133  144                
      Total Time:  1:33:56.71                                                     
         Average:    18:47.35                                                     
  16 Voorheesville               388    4   56   89  117  122  128  137           
      Total Time:  1:33:21.08                                                     
         Average:    18:40.22                                                     
  17 Glens Falls                 414    2   54   92  131  135  143  153           
      Total Time:  1:34:03.84                                                     
         Average:    18:48.77                                                     
  18 Canton                      437   49   63   88  107  130                     
      Total Time:  1:35:25.42                                                     
         Average:    19:05.09                                                     
  19 Ravena                      465   42   72   97  114  140  157                
      Total Time:  1:36:20.28                                                     
         Average:    19:16.06                                                     
  20 Cobleskill-Richmondville    537   78  106  111  119  123  134  152           
      Total Time:  1:37:50.09                                                     
         Average:    19:34.02                                                     
  21 Rhinebeck                   540   16  105  129  139  151                     
      Total Time:  1:40:56.36                                                     
         Average:    20:11.28                                                     
  22 Liberty                     553   61   86  115  145  146                     
      Total Time:  1:41:36.06                                                     
         Average:    20:19.22                                                     
  23 Hudson Falls                554   48   85  113  150  158                     
      Total Time:  1:46:27.09                                                     
         Average:    21:17.42                                                     
  24 Albany Academy              616   51  112  148  149  156                     
      Total Time:  1:48:46.78                                                     
         Average:    21:45.36                                                     
  25 Corinth                     648   76  116  147  154  155                     
      Total Time:  1:49:07.95                                                     
         Average:    21:49.59 

==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Beltran, Francisco        11 Schalmont               5:05.6   15:28.76    1   
  2 Hughes, Chris             12 Glens Falls             5:09.1   15:39.45    2   
  3 Beltran, Antonio          11 Schalmont               5:12.5   15:49.81    3   
  4 Ensslin, Evan             11 Voorheesville           5:21.5   16:17.25    4   
  5 Gray, Anderson            11 Saranac Lake            5:24.6   16:26.45    5   
  6 Lepage, Andrew            12 Saranac                 5:27.9   16:36.76    6   
  7 Yusaitis, Joe             12 Stillwater              5:31.8   16:48.61        
  8 Cheney-Seymour, Lauchlan  12 Saranac Lake            5:33.1   16:52.47    7   
  9 McCulley, Micah            9 Saranac Lake            5:33.5   16:53.62    8   
 10 Martin, Tyler             12 Saranac Lake            5:34.1   16:55.34    9   
 11 Abdo, Nick                12 Springville-            5:34.2   16:55.77   10   
 12 Richard, Dylan            11 Holland Patent          5:35.4   16:59.33   11   
 13 Russell, Brett            10 Springville-            5:35.6   17:00.01   12   
 14 Burch, Ethan              11 Schuylerville           5:36.2   17:01.87   13   
 15 Catania, James             9 Saranac Lake            5:37.9   17:07.14   14   
 16 Roy, Nick                 12 Stillwater              5:38.1   17:07.53        
 17 Carter, Sam               10 Saranac                 5:38.5   17:08.82   15   
 18 Warrachart, Nathan        12 Rhinebeck               5:38.8   17:09.66   16   
 19 Calvo, Manuel              9 Greenville              5:40.4   17:14.73   17   
 20 Reyome, Keegan            11 Franklin Academy        5:43.1   17:22.73   18   
 21 Flora, Ryan               12 Plattsburgh HS          5:44.1   17:25.72   19   
 22 Perry, Dylan               9 Franklin Academy        5:44.2   17:26.05   20   
 23 Roohan, Aj                11 Schalmont               5:44.4   17:26.74   21   
 24 Luck, Riley               11 Peru                    5:45.4   17:29.85   22   
 25 Dumas, Sam                11 Franklin Academy        5:47.0   17:34.70   23   
 26 Dwyer, Max                11 Schuylerville           5:47.2   17:35.30   24   
 27 Christian, Alex           11 Ichabod Crane           5:47.3   17:35.70   25   
 28 Ludwin, Tanner            12 Holland Patent          5:47.4   17:36.02   26   
 29 Viscosi, Shane             9 Fonda-Fultonville       5:47.6   17:36.36   27   
 30 Flynn, Liam               11 Oneonta HS              5:47.7   17:36.88   28   
 31 Rickert, Dylan            11 Peru                    5:47.9   17:37.36   29   
 32 Hesseltine, Adam          11 Saranac Lake            5:48.3   17:38.54   30   
 33 Peterman, Zackary         10 Springville-            5:49.1   17:40.91   31   
 34 Millard, David            10 Mechanicvill            5:49.3   17:41.54   32   
 35 Spring, Jared             12 Greenville              5:49.4   17:41.93   33   
 36 Oliva, Dylan               9 Mechanicvill            5:49.7   17:42.90   34   
 37 Evans, Mikey               9 Springville-            5:50.1   17:44.16   35   
 38 Smith, Micah              10 Broadalbin-Perth        5:50.5   17:45.24   36   
 39 Wilson, Jacob             11 Schalmont               5:50.8   17:46.24   37   
 40 Veccillio, Mike           10 Ichabod Crane           5:51.6   17:48.62   38   
 41 Jennings, Trystan         11 Oneonta HS              5:51.8   17:49.21   39   
 42 Burdo, Justin             12 Saranac                 5:52.0   17:49.89   40   
 43 McPherson, Isaac          11 Franklin Academy        5:52.2   17:50.35   41   
 44 Carr, Christian           12 Ravena                  5:53.1   17:53.07   42   
 45 Mazzella, Andy            11 Peru                    5:53.4   17:54.20   43   
 46 Campbell, Ian             10 Plattsburgh HS          5:55.1   17:59.18   44   
 47 Bombard, Brandon          11 Franklin Academy        5:55.3   18:00.02   45   
 48 Alberga, Jacob            11 Saranac Lake            5:55.5   18:00.53   46   
 49 Luckfield, Calvin         12 Ichabod Crane           5:56.0   18:02.00   47   
 50 Saville, Ayden            11 Hudson Falls            5:56.6   18:03.91   48   
 51 Caldwell, Jaden           11 Canton                  5:56.9   18:04.80   49   
 52 Stewart, Jonah             9 Schuylerville           5:57.9   18:07.75   50   
 53 Hada, Vishal              10 Albany Academy          5:58.6   18:10.05   51   
 54 Anderson, Miles           11 Fonda-Fultonville       5:59.1   18:11.55   52   
 55 Fleury, Tyler             11 Franklin Academy        5:59.5   18:12.72   53   
 56 Trackey, Paul             10 Glens Falls             5:59.7   18:13.31   54   
 57 Orgeron, Max              12 Oneonta HS              5:59.9   18:13.96   55   
 58 Chowenhill, Kellen        11 Voorheesville           6:00.1   18:14.36   56   
 59 Guski, Mathew             12 Peru                    6:00.9   18:16.79   57   
 60 Myers, Nathan             10 Springville-            6:01.1   18:17.42   58   
 61 Nelson, Omar              12 Oneonta HS              6:01.2   18:17.93   59   
 62 House, Gabe               11 Oneonta HS              6:01.4   18:18.47   60   
 63 Russo, Jordan             12 Liberty                 6:02.3   18:21.17   61   
 64 Childres, Alex            12 Holland Patent          6:02.6   18:22.13   62   
 65 Allen, Tim                11 Canton                  6:02.7   18:22.43   63   
 66 Cohn, Ben                 12 Ichabod Crane           6:04.2   18:26.86   64   
 67 Brito, Nelson             11 Lansingburgh            6:04.9   18:29.23        
 68 Dearstyne, John-Michae    11 Schalmont               6:05.1   18:29.60   65   
 69 Zenzen, Aidan             12 Fonda-Fultonville       6:05.5   18:30.97   66   
 70 Myers, Connor             12 Peru                    6:05.7   18:31.40   67   
 71 Sicko, Erik               11 Stillwater              6:05.9   18:32.26        
 72 Szcerbek, Mathew          12 Peru                    6:06.1   18:32.73   68   
 73 Couperus, Wyatt           11 Broadalbin-Perth        6:06.5   18:33.96   69   
 74 Garry, Aidan              12 Schuylerville           6:07.1   18:35.62   70   
 75 Stanton, Kaleb             9 Saranac                 6:07.4   18:36.82   71   
 76 Waddingham, Matt          10 Ravena                  6:07.7   18:37.62   72   
 77 Yetter, Austin             8 Springville-            6:07.9   18:38.05   73   
 78 Affinnih, Habib           12 Ichabod Crane           6:08.0   18:38.56   74   
 79 List, David               11 Schalmont               6:08.2   18:39.26   75   
 80 Hanson, Tyler             10 Corinth                 6:09.2   18:42.18   76   
 81 Becker, Devin             11 Broadalbin-Perth        6:09.7   18:43.75   77   
 82 Chichester, Ethan         11 Cobleskill-R            6:10.3   18:45.46   78   
 83 Germain, Josh             10 Mechanicvill            6:10.5   18:46.11   79   
 84 Greene, Owen              11 Schuylerville           6:11.4   18:48.73   80   
 85 Belden, Cody               9 Schuylerville           6:11.5   18:49.08   81   
 86 Vogl, Sean                10 Plattsburgh HS          6:12.5   18:52.13   82   
 87 Diffenbach, Cole          12 Mechanicvill            6:12.6   18:52.57   83   
 88 Revell, Jared             11 Greenville              6:13.1   18:54.10   84   
 89 Austin, Markey            10 Hudson Falls            6:14.1   18:57.00   85   
 90 Campos, Miguel             9 Liberty                 6:14.3   18:57.76   86   
 91 Brockhum, Damian           9 Broadalbin-Perth        6:15.3   19:00.59   87   
 92 Pandel, Richie            11 Canton                  6:15.8   19:02.34   88   
 93 Ensslin, Dylan             7 Voorheesville           6:16.1   19:03.05   89   
 94 Cline, Trevor              9 Fonda-Fultonville       6:16.2   19:03.55   90   
 95 Fallat, Hunter            11 Schalmont               6:16.4   19:04.10   91   
 96 Powell, Devin              9 Glens Falls             6:16.7   19:04.91   92   
 97 Suarez, Malcolm            9 Plattsburgh HS          6:17.0   19:05.84   93   
 98 Ess, Gaige                12 Peru                    6:17.6   19:07.63   94   
 99 Dylong, Daniel             9 Broadalbin-Perth        6:18.1   19:09.24   95   
100 Nephew, Chris             10 Plattsburgh HS          6:20.0   19:14.95   96   
101 Castillo, Juan            10 Ravena                  6:21.1   19:18.20   97   
102 Baitsholts, Cameron       12 Greenville              6:21.4   19:19.25   98   
103 Wells, Austin             11 Oneonta HS              6:22.8   19:23.54   99   
104 Smith, Evan               12 Broadalbin-Perth        6:23.0   19:24.14  100   
105 Mansfield, Gareth         10 Plattsburgh HS          6:23.1   19:24.55  101   
106 Woodruff, Andrew           9 Saranac                 6:23.3   19:24.88  102   
107 Madden, Ryan              12 Saranac                 6:23.5   19:25.55  103   
108 Conway, Lars              11 Schuylerville           6:23.7   19:26.35  104   
109 Schwartz, Lyle            12 Rhinebeck               6:23.9   19:26.87  105   
110 Treis, Dexter              9 Cobleskill-R            6:24.5   19:28.59  106   
111 Kennedy, Skylar            9 Canton                  6:24.7   19:29.19  107   
112 Hendley, John             11 Oneonta HS              6:25.0   19:30.21  108   
113 Race, Scott                9 Ichabod Crane           6:25.2   19:30.81  109   
114 Emley, Elliot             10 Springville-            6:25.7   19:32.16  110   
115 Miner, Corey              10 Cobleskill-R            6:26.3   19:34.19  111   
116 Na, Alex                  12 Albany Academy          6:26.8   19:35.69  112   
117 Daley, Peyton             10 Hudson Falls            6:27.2   19:36.89  113   
118 Mapes, Ossian             12 Ravena                  6:27.4   19:37.39  114   
119 Connal, Nicholas          10 Liberty                 6:27.5   19:37.81  115   
120 Richards, Alec             9 Corinth                 6:27.9   19:39.01  116   
121 Meaux, Elijah             12 Voorheesville           6:28.9   19:42.13  117   
122 Spring, Ethan             12 Greenville              6:31.3   19:49.36  118   
123 Santoro, Chance           12 Cobleskill-R            6:32.3   19:52.39  119   
124 Paquin, Josh              12 Franklin Academy        6:33.5   19:56.04  120   
125 Nellis, Patrick           10 Broadalbin-Perth        6:34.9   20:00.27  121   
126 Hotopp, Brian             12 Voorheesville           6:36.2   20:04.29  122   
127 Lasher, Samuel             9 Cobleskill-R            6:37.9   20:09.46  123   
128 Waterman, Casey            8 Springville-            6:38.1   20:09.95        
129 Motta, Alex                9 Mechanicvill            6:39.2   20:13.48  124   
130 Helmer, Alec              10 Holland Patent          6:39.4   20:13.98  125   
131 Streator, Austin           9 Holland Patent          6:39.6   20:14.71  126   
132 Baker, Ivan               10 Ichabod Crane           6:40.0   20:15.69  127   
133 Hansen, Ethan              9 Voorheesville           6:40.1   20:15.93  128   
134 Ghorayeb, Michel           8 Stillwater              6:43.1   20:25.13        
135 Diaz, Kane                 9 Rhinebeck               6:43.4   20:26.16  129   
136 Stuntz, Cooper            10 Canton                  6:43.6   20:26.66  130   
137 Andre, John               11 Glens Falls             6:43.9   20:27.51  131   
138 Kanaly, Ryan              12 Saranac                 6:44.0   20:28.07  132   
139 Borner, Dylan             10 Saranac                 6:44.7   20:29.94        
140 Gatto, Anthony            12 Fonda-Fultonville       6:46.1   20:34.28  133   
141 Martin, Oscar             12 Cobleskill-R            6:46.7   20:36.29  134   
142 Sorenson, Dylan            9 Oneonta HS              6:47.2   20:37.59        
143 Tamez, Caleb               9 Glens Falls             6:47.5   20:38.66  135   
144 Ouimet, Joe               12 Fair Haven H            6:49.3   20:43.99        
145 Knowles, Ryan              9 Plattsburgh HS          6:49.8   20:45.58  136   
146 Wikstrom, Samuel          10 Voorheesville           6:50.4   20:47.24  137   
147 Revell, Ryan               9 Greenville              6:51.0   20:49.23  138   
148 Cale, Dylan                9 Rhinebeck               6:51.8   20:51.63  139   
149 Estrada, Juan             12 Ravena                  6:52.6   20:54.00  140   
150 Hebert, Brady             10 Saranac                 6:52.9   20:55.07        
151 House, Ian                 9 Oneonta HS              6:53.3   20:56.23        
152 Dederick, Sam              9 Greenville              6:53.6   20:57.06  141   
153 Healey, Nate              11 Holland Patent          6:54.6   21:00.05  142   
154 Collins, Aiden            10 Glens Falls             6:58.5   21:12.06  143   
155 Carcaci, Anthony          11 Fonda-Fultonville       6:59.5   21:15.10  144   
156 Domst, Henry              10 Springville-            7:13.6   21:57.98        
157 Werring, Gavn             10 Liberty                 7:19.7   22:16.46  145   
158 Miguel, Fransisco         10 Liberty                 7:21.8   22:22.86  146   
159 Ghiorse, Jacob            10 Oneonta HS              7:22.2   22:24.08        
160 Blaich, Michael           10 Corinth                 7:24.7   22:31.55  147   
161 Reynolds, Cuyler          11 Albany Academy          7:27.2   22:39.28  148   
162 Wentzel, Chris            11 Fair Haven H            7:28.3   22:42.61        
163 Flora-miller, Alec        12 Saranac                 7:29.4   22:45.95        
164 Smith, Avery               9 Watervliet              7:33.9   22:59.68        
165 Cooney, Aidan             11 Albany Academy          7:34.0   22:59.93  149   
166 Chaidez, Sal              10 Hudson Falls            7:34.1   23:00.27  150   
167 O'Brien, Kris             11 Rhinebeck               7:34.7   23:02.04  151   
168 Strasser, Eric            11 Cobleskill-R            7:36.4   23:07.37  152   
169 Wadleigh, Zach            11 Glens Falls             7:43.4   23:28.56  153   
170 Battista, Josh            12 Corinth                 7:48.5   23:43.91  154   
171 Slimmer, Jerry            12 Corinth                 8:04.1   24:31.30  155   
172 Bogdan, Drew              11 Albany Academy          8:20.7   25:21.83  156   
173 Storm, Ryan               10 Lansingburgh            8:34.1   26:02.64        
174 Boehlke, Elijah           11 Ravena                  8:43.4   26:30.97  157   
175 Ciepley, Bob              10 Hudson Falls            8:49.4   26:49.02  158