Burnt Hills High School                                     HY-TEK's Meet Manager
             2018 Burnt Hills Cross Country Invitational - 10/13/2018             
                             37th Annual Invitational                             
                             Saratoga Spa State Park                              
                               Last Completed Event                               
 
Event 12  Boys 4892 Meter Dash CC Div 2 Var Bo

                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Saranac Lake                 52    5    6   10   12   19   20   27           
      Total Time:  1:22:25.07                                                     
         Average:    16:29.02                                                     
   2 Franklin Academy            134    8    9   23   24   70   78                
      Total Time:  1:25:37.53                                                     
         Average:    17:07.51                                                     
   3 Schalmont                   140    1    2   18   59   60   62   66           
      Total Time:  1:24:56.99                                                     
         Average:    16:59.40                                                     
   4 Pawling High School         156   15   16   28   44   53   54   80           
      Total Time:  1:26:46.44                                                     
         Average:    17:21.29                                                     
   5 Hampshire Regional          191    3   29   45   56   58   67  100           
      Total Time:  1:27:16.43                                                     
         Average:    17:27.29                                                     
   6 Schuylerville               246   22   35   47   65   77   97  112           
      Total Time:  1:29:24.32                                                     
         Average:    17:52.87                                                     
   7 Beekmantown                 269   33   34   51   75   76   85  135           
      Total Time:  1:30:02.17                                                     
         Average:    18:00.44                                                     
   8 Stillwater                  279   21   31   40   93   94  117  132           
      Total Time:  1:30:03.19                                                     
         Average:    18:00.64                                                     
   9 Broadalbin-Perth            285   39   41   52   72   81   83  151           
      Total Time:  1:30:30.34                                                     
         Average:    18:06.07                                                     
  10 Albany Academy              289   13   25   64   88   99  103                
      Total Time:  1:29:59.61                                                     
         Average:    17:59.93                                                     
  11 Ichabod Crane               335   38   43   57   96  101  106  116           
      Total Time:  1:31:52.31                                                     
         Average:    18:22.47                                                     
  12 Plattsburgh HS              336   26   42   46  109  113  121  140           
      Total Time:  1:31:35.29                                                     
         Average:    18:19.06                                                     
  13 Oneonta HS                  350   14   50   63   71  152  164  168           
      Total Time:  1:32:06.02                                                     
         Average:    18:25.21                                                     
  14 Saranac                     372   32   55   73  105  107  146  179           
      Total Time:  1:32:29.81                                                     
         Average:    18:29.97                                                     
  15 Fonda-Fultonville           376   17   84   86   87  102  160  162           
      Total Time:  1:32:16.01                                                     
         Average:    18:27.21                                                     
  16 Greenville                  393   30   36   82  114  131  144  150           
      Total Time:  1:32:57.55                                                     
         Average:    18:35.51                                                     
  17 Canton                      399   49   61   79   92  118  119                
      Total Time:  1:32:58.71                                                     
         Average:    18:35.75                                                     
  18 Johnstown                   445   11   98  110  111  115  120  124           
      Total Time:  1:33:42.63                                                     
         Average:    18:44.53                                                     
  19 Peru                        467   48   68  104  122  125  133  149           
      Total Time:  1:34:35.06                                                     
         Average:    18:55.02                                                     
  20 Cobleskill-Richmondville    485   69   74   89  123  130  138  139           
      Total Time:  1:34:59.73                                                     
         Average:    18:59.95                                                     
  21 Voorheesville               499    4   95  127  136  137  142  154           
      Total Time:  1:35:02.33                                                     
         Average:    19:00.47                                                     
  22 Rensselaer                  633    7  145  153  161  167                     
      Total Time:  1:42:17.19                                                     
         Average:    20:27.44                                                     
  23 Corinth                     680  128  129  134  141  148  163  170           
      Total Time:  1:40:36.70                                                     
         Average:    20:07.34                                                     
  24 Fort Plain                  705   91  143  147  158  166  171  172           
      Total Time:  1:43:58.07                                                     
         Average:    20:47.62                                                     
  25 Cairo-Durham                715   37  159  169  173  177  178                
      Total Time:  1:50:36.62                                                     
         Average:    22:07.33                                                     
  26 Rhinebeck                   722  108  126  156  157  175                     
      Total Time:  1:46:12.50                                                     
         Average:    21:14.50                                                     
  27 Notre Dame-Bishop Gibbons   760   90  155  165  174  176                     
      Total Time:  1:50:53.80                                                     
         Average:    22:10.76       

==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Beltran, Antonio          12 Schalmont               5:11.3   15:46.13    1   
  2 Beltran, Francisco        12 Schalmont               5:11.9   15:48.09    2   
  3 Vayda, Chris              11 Hampshire Regional      5:12.4   15:49.49    3   
  4 Ensslin, Evan             12 Voorheesville           5:16.2   16:01.06    4   
  5 Catania, James            10 Saranac Lake            5:18.8   16:08.85    5   
  6 Gray, Anderson            12 Saranac Lake            5:20.9   16:15.48    6   
  7 Goca, Henry               12 Rensselaer              5:22.7   16:20.74    7   
  8 Dumas, Sam                12 Franklin Academy        5:23.7   16:23.78    8   
  9 Perry, Dylan              10 Franklin Academy        5:24.7   16:26.87    9   
 10 Fogarty, Peter            10 Saranac Lake            5:25.5   16:29.44   10   
 11 Mills, Sebastian          12 Johnstown               5:26.6   16:32.60   11   
 12 Mcculley, Micah           10 Saranac Lake            5:27.3   16:34.73   12   
 13 Graziano, Nick            12 Albany Academy          5:27.4   16:35.07   13   
 14 Zimmer, Paul              12 Oneonta HS              5:28.3   16:37.75   14   
 15 Brightman, Noah            9 Pawling High School     5:30.5   16:44.41   15   
 16 Petruso, Alex             11 Pawling High School     5:31.5   16:47.65   16   
 17 Viscosi, Shane            10 Fonda-Fultonville       5:33.9   16:54.97   17   
 18 Wilson, Jacob             12 Schalmont               5:34.3   16:56.13   18   
 19 Fogarty, Andrew           10 Saranac Lake            5:34.5   16:56.57   19   
 20 Hesseltine, Adam          12 Saranac Lake            5:35.6   17:00.16   20   
 21 Yusaitis, Joe             12 Stillwater              5:36.4   17:02.30   21   
 22 Burch, Ethan              12 Schuylerville           5:37.5   17:05.90   22   
 23 Reyome, Keegan            12 Franklin Academy        5:39.3   17:11.18   23   
 24 Bombard, Brandon          12 Franklin Academy        5:39.5   17:11.74   24   
 25 Hada, Vishal              11 Albany Academy          5:39.7   17:12.47   25   
 26 Campbell, Ian             11 Plattsburgh HS          5:40.9   17:16.21   26   
 27 Alberga, Jacob            12 Saranac Lake            5:42.5   17:21.07   27   
 28 Brightman, Caleb           8 Pawling High School     5:43.6   17:24.39   28   
 29 Macfadzen, Max            11 Hampshire Regional      5:44.2   17:26.08   29   
 30 Calvo, Manuel             10 Greenville              5:45.3   17:29.55   30   
 31 Gannon, John              11 Stillwater              5:45.5   17:29.96   31   
 32 Carter, Sam               11 Saranac                 5:46.2   17:32.34   32   
 33 Goodwin, Connor            9 Beekmantown             5:46.8   17:34.01   33   
 34 Moravec, Grant            12 Beekmantown             5:46.9   17:34.46   34   
 35 Dwyer, Max                12 Schuylerville           5:48.3   17:38.58   35   
 36 Revell, Jared             12 Greenville              5:48.9   17:40.43   36   
 37 Digiovanni, Danté         11 Cairo-Durham            5:49.2   17:41.47   37   
 38 Warner, Louis             10 Ichabod Crane           5:49.6   17:42.56   38   
 39 Dylong, Daniel            10 Broadalbin-Perth        5:50.8   17:46.07   39   
 40 Sicko, Erik               12 Stillwater              5:50.9   17:46.56   40   
 41 Hadley, Preston           12 Broadalbin-Perth        5:51.2   17:47.33   41   
 42 Mulholland, Ethan          8 Plattsburgh HS          5:51.4   17:48.16   42   
 43 Christian, Alex           12 Ichabod Crane           5:51.7   17:48.84   43   
 44 Colombo, Mike             12 Pawling High School     5:51.8   17:49.15   44   
 45 Kopie, Jadyn              10 Hampshire Regional      5:51.9   17:49.64   45   
 46 Suarez, Malcolm           10 Plattsburgh HS          5:52.0   17:49.94   46   
 47 Conway, Lars              12 Schuylerville           5:52.3   17:50.92   47   
 48 Luck, Riley               12 Peru                    5:52.6   17:51.82   48   
 49 Allen, Tim                12 Canton                  5:53.8   17:55.37   49   
 50 Jones, Korbin              9 Oneonta HS              5:54.0   17:56.08   50   
 51 Giltz, Declan             12 Beekmantown             5:54.3   17:56.79   51   
 52 Couperus, Wyatt           12 Broadalbin-Perth        5:54.5   17:57.36   52   
 53 Watkins, Garrett          12 Pawling High School     5:55.6   18:00.84   53   
 54 Hickey, Jack              11 Pawling High School     5:55.7   18:01.08   54   
 55 Woodruff, Andrew          10 Saranac                 5:56.3   18:02.81   55   
 56 Eline, Nick               12 Hampshire Regional      5:56.7   18:04.27   56   
 57 Vecellio, Michael         11 Ichabod Crane           5:57.4   18:06.28   57   
 58 Roncone, Nitesh            9 Hampshire Regional      5:57.6   18:06.95   58   
 59 Miranda, Matthew          11 Schalmont               5:59.7   18:13.21   59   
 60 Roohan, Aj                12 Schalmont               5:59.8   18:13.43   60   
 61 Reed, Robert              11 Canton                  5:59.9   18:13.91   61   
 62 List, David               12 Schalmont               6:00.1   18:14.35   62   
 63 Flynn, Liam               12 Oneonta HS              6:00.2   18:14.70   63   
 64 Madan, Jay                10 Albany Academy          6:00.7   18:16.43   64   
 65 Stewart, Jonah            10 Schuylerville           6:01.4   18:18.30   65   
 66 Dearstyne, John-Michae    12 Schalmont               6:01.9   18:19.97   66   
 67 Adams, Neil               11 Hampshire Regional      6:02.5   18:21.65   67   
 68 Mazzella, Andy            12 Peru                    6:02.6   18:22.14   68   
 69 Lasher, Samuel            10 Cobleskill-R            6:03.1   18:23.71   69   
 70 Mcpherson, Isaac          12 Franklin Academy        6:03.2   18:23.96   70   
 71 Sorenson, Dylan           10 Oneonta HS              6:03.4   18:24.41   71   
 72 Becker, Devin             12 Broadalbin-Perth        6:03.6   18:25.11   72   
 73 Borner, Dylan             11 Saranac                 6:03.9   18:25.94   73   
 74 Foote, Charles             9 Cobleskill-R            6:04.1   18:26.66   74   
 75 Gadway, Cody              12 Beekmantown             6:04.5   18:27.74   75   
 76 Couture, Kameron          12 Beekmantown             6:04.9   18:29.17   76   
 77 Belden, Cody              10 Schuylerville           6:05.4   18:30.62   77   
 78 Fluery, Tyler             12 Franklin Academy        6:06.3   18:33.27   78   
 79 Caldwell, Jaden           12 Canton                  6:06.4   18:33.66   79   
 80 Bai, Michael              11 Pawling High School     6:06.5   18:34.00   80   
 81 Nellis, Patrick           11 Broadalbin-Perth        6:06.7   18:34.47   81   
 82 Thompson, Kyle            10 Greenville              6:06.9   18:35.25   82   
 83 Couperus, Connor           8 Broadalbin-Perth        6:07.1   18:35.69   83   
 84 Pearce, Christian         11 Fonda-Fultonville       6:08.4   18:39.84   84   
 85 Giltz, Tim                12 Beekmantown             6:09.0   18:41.53   85   
 86 Cline, Trevor             10 Fonda-Fultonville       6:10.0   18:44.47   86   
 87 Anderson, Myles           12 Fonda-Fultonville       6:10.1   18:44.88   87   
 88 Saville, Ayden            12 Hudson Falls            6:10.8   18:46.98        
 89 Simeone, Joseph            9 Albany Academy          6:11.1   18:47.86   88   
 90 Treis, Dexter             10 Cobleskill-R            6:11.4   18:48.95   89   
 91 Verbicky, Ben             11 Notre Dame-B            6:11.7   18:49.77   90   
 92 Perue, Ty                 10 Fort Plain              6:12.2   18:51.32   91   
 93 Stuntz, Cooper            11 Canton                  6:12.3   18:51.58   92   
 94 Rubenstein, Jack          11 Stillwater              6:12.4   18:52.02   93   
 95 Ghorayeb, Michel           9 Stillwater              6:12.6   18:52.35   94   
 96 Ensslin, Dylan             8 Voorheesville           6:14.3   18:57.76   95   
 97 Baker, Ivan               11 Ichabod Crane           6:16.6   19:04.73   96   
 98 Mcgloine, Patrick         10 Schuylerville           6:17.2   19:06.37   97   
 99 Cwiakala, Mark            12 Johnstown               6:17.3   19:06.90   98   
100 Li, Alex                  11 Albany Academy          6:17.6   19:07.78   99   
101 Williams, River           12 Hampshire Regional      6:17.7   19:08.10  100   
102 Fores, Lucas              12 Ichabod Crane           6:18.3   19:09.90  101   
103 Viscosi, Liam             12 Fonda-Fultonville       6:19.0   19:11.85  102   
104 Drucker, Aviv              9 Albany Academy          6:19.1   19:12.17  103   
105 Dustin, Hayden            12 Peru                    6:19.3   19:12.88  104   
106 Stanton, Kaleb            10 Saranac                 6:19.4   19:13.27  105   
107 Tapler, Dantes            10 Ichabod Crane           6:19.6   19:13.72  106   
108 Madden, Ryan              12 Saranac                 6:20.2   19:15.45  107   
109 Szwed, Liam               12 Rhinebeck               6:20.7   19:17.24  108   
110 Nephew, Chris             11 Plattsburgh HS          6:21.4   19:19.39  109   
111 Hayes, Nolan              12 Johnstown               6:21.7   19:20.14  110   
112 Wesley, Jake              12 Johnstown               6:21.8   19:20.46  111   
113 Greene, Owen              12 Schuylerville           6:21.9   19:20.78  112   
114 Mansfield, Gareth         11 Plattsburgh HS          6:22.2   19:21.59  113   
115 Metcalf, Gavin            10 Greenville              6:22.4   19:22.13  114   
116 D'Amore, August           12 Johnstown               6:22.5   19:22.53  115   
117 Race, Scott               10 Ichabod Crane           6:22.6   19:23.00  116   
118 Kirkwood, Jack            11 Stillwater              6:22.8   19:23.56  117   
119 Shannon, Sean             10 Canton                  6:23.0   19:24.19  118   
120 Lyndaker, Nick             9 Canton                  6:23.6   19:25.84  119   
121 Ferrera, Justin           11 Johnstown               6:24.2   19:27.70  120   
122 Flora, Nick               10 Plattsburgh HS          6:24.6   19:28.97  121   
123 Pandolph, Landon           8 Peru                    6:25.1   19:30.56  122   
124 Chichester, Ethan         12 Cobleskill-R            6:26.9   19:35.91  123   
125 Cwiakala, Alex             9 Johnstown               6:27.0   19:36.30  124   
126 Burgette, Jacob           10 Peru                    6:27.5   19:37.66  125   
127 Cale, Dylan               10 Rhinebeck               6:28.7   19:41.32  126   
128 Hosgood, Quinn            12 Voorheesville           6:28.9   19:42.00  127   
129 Hanson, Tyler             11 Corinth                 6:29.4   19:43.45  128   
130 Richards, Alec            10 Corinth                 6:29.5   19:43.75  129   
131 Brooker, Nathan           11 Cobleskill-R            6:29.7   19:44.50  130   
132 Regan, Alex               11 Ichabod Crane           6:30.6   19:47.32        
133 Dederick, Sam             10 Greenville              6:31.6   19:50.19  131   
134 Cotton, Nate              11 Johnstown               6:32.2   19:52.12        
135 Barkley, Nick              9 Ichabod Crane           6:32.5   19:53.10        
136 Mcclements, Aaron         11 Stillwater              6:32.7   19:53.59  132   
137 Howe, Evan                10 Peru                    6:33.8   19:56.96  133   
138 Granger, Paul              8 Corinth                 6:34.7   19:59.54  134   
139 Paul, Alex                 9 Ichabod Crane           6:35.5   20:01.96        
140 Loughan, Riley             9 Beekmantown             6:37.0   20:06.51  135   
141 Prancl, Colin             11 Voorheesville           6:37.3   20:07.61  136   
142 Wikstrom, Samuel          11 Voorheesville           6:39.4   20:13.90  137   
143 Mummenthy, Andrew         10 Cobleskill-R            6:40.3   20:16.63  138   
144 Rehberg, Jace              9 Cobleskill-R            6:40.5   20:17.19  139   
145 Dague, Ethan               9 Plattsburgh HS          6:41.0   20:18.67  140   
146 Peterson, Cole            11 Corinth                 6:42.8   20:24.32  141   
147 Hosgood, Reese            12 Voorheesville           6:43.2   20:25.53  142   
148 Howard, Trevor            11 Fort Plain              6:44.7   20:30.08  143   
149 Revell, Ryan              10 Greenville              6:45.1   20:31.43  144   
150 Krause, Devin             10 Rensselaer              6:47.2   20:37.70  145   
151 Bunker, Carson            10 Saranac                 6:47.5   20:38.47  146   
152 Elliott, Eric             11 Fort Plain              6:47.8   20:39.60  147   
153 Sirchia, Hayden            9 Corinth                 6:49.8   20:45.64  148   
154 Recore, Nick               9 Peru                    6:50.3   20:47.06  149   
155 Packard, Ed               11 Greenville              6:50.6   20:47.91  150   
156 Gardner, Ryan             12 Broadalbin-Perth        6:51.0   20:49.09  151   
157 House, Ian                10 Oneonta HS              6:52.3   20:53.08  152   
158 Fiet, Brandon             11 Greenville              6:52.7   20:54.34        
159 Hover, Jermey              9 Rensselaer              6:54.7   21:00.34  153   
160 Duffy, Yuta                9 Voorheesville           6:58.0   21:10.50  154   
161 Smith, Connor              9 Voorheesville           6:58.2   21:11.08        
162 Helfrich, Max              9 Notre Dame-B            7:04.8   21:31.11  155   
163 Fesmire, David            10 Voorheesville           7:04.9   21:31.56        
164 Bowstead, Tom              9 Hudson Falls            7:05.1   21:32.01        
165 Oliver, David             10 Rhinebeck               7:05.6   21:33.74  156   
166 Dykeman, Jack             12 Rhinebeck               7:06.0   21:34.83  157   
167 Barlow, Michael           10 Fort Plain              7:07.5   21:39.28  158   
168 Geno, Tyler               11 Cairo-Durham            7:08.2   21:41.52  159   
169 Shopmeier, Ryan           11 Fonda-Fultonville       7:11.1   21:50.37  160   
170 Kretzschmar, Andrew       11 Rensselaer              7:13.8   21:58.38  161   
171 Hall, John                10 Fonda-Fultonville       7:15.2   22:02.75  162   
172 Tokarski, Ashton           8 Corinth                 7:17.7   22:10.23  163   
173 Ghiorse, Jacob            11 Oneonta HS              7:19.1   22:14.60  164   
174 Knapick, Anthony           9 Notre Dame-B            7:19.8   22:16.83  165   
175 D'Arcangelis, Michael     12 Fort Plain              7:20.1   22:17.79  166   
176 Richardson, Jordan        10 Rensselaer              7:20.9   22:20.03  167   
177 Tonner, Robert            11 Oneonta HS              7:24.1   22:29.80  168   
178 Zeeb, Tyler               11 Cairo-Durham            7:27.8   22:41.14  169   
179 Moravec, Blake            10 Beekmantown             7:29.4   22:46.05        
180 Martina, Jack              9 Corinth                 7:29.6   22:46.68  170   
181 Martin, Andrew            10 Fort Plain              7:30.9   22:50.42  171   
182 Mahoney, Brendan          10 Voorheesville           7:33.1   22:57.07        
183 Wells, Fallon             11 Fort Plain              7:35.9   23:05.61  172   
184 Vollmer, Xavier           10 Greenville              7:40.9   23:20.89        
185 Inkell, Brandon           12 Cairo-Durham            7:49.1   23:45.74  173   
186 Czyzewski, Stephen        10 Greenville              7:50.4   23:49.76        
187 Jones, Max                 9 Corinth                 7:52.4   23:55.90        
188 Saliba, George            10 Beekmantown             7:52.5   23:56.17        
189 Ciepley, Bob              11 Hudson Falls            7:54.7   24:02.78        
190 Trainor, Seamus           11 Notre Dame-B            7:54.9   24:03.55  174   
191 O'Brien, Kris             12 Rhinebeck               7:55.5   24:05.37  175   
192 Sawitzki, Evan            11 Notre Dame-B            7:57.9   24:12.54  176   
193 Hughes, John              12 Cairo-Durham            8:09.1   24:46.75  177   
194 Alvarez, Dante            10 Cairo-Durham            8:11.3   24:53.30  178   
195 Casey, Caleb              11 Oneonta HS              8:42.1   26:26.95        
196 Bellanger, Cj              9 Saranac                 9:48.7   29:49.29  179